ABOUT


BIOGRAPHY :

Halil Ege Doğramacı ( Eskişehir, Turkey, 1996) is an artist-designer based in İstanbul. He uses different materials to make sculptures, paintings, and installations. He also focuses on new media art and digital modeling. He aims to mix classical shapes with contemporary techniques. His works focus mainly on figurative aesthetics.

Alongside his figurative sculptures, he works on installations that encourage the spectator to feel a collective environment. His works are located in personal collections and public spaces. Halil’s working space is in İstanbul, Maslak.

BİYOGRAFİ :

Halil Ege Doğramacı ( Eskişehir, Turkey, 1996) İstanbul’da yaşan bir sanatçı-tasarımcıdır. Heykel, resim ve enstelasyonlarında farklı malzemeler kullanıyor.Ayrıca yeni medya sanatı ve dijital modellemeye üzerine çalışmalar üretmekte. Çalışmalarında klasik şekilleri çağdaş tekniklerle karıştırmayı hedefliyor ve esas olarak da figüratif estetiğe odaklanıyor.

Figüratif heykellerinin yanı sıra izleyiciye deneyim sunan yerleştirmeler üzerinde çalışıyor. Genel olarak eserlerini kişisel koleksiyonlara ve kamusal alanlara yerleştiren sanatçı bu eserlerini İstanbul’da olan atölyesinde üretiyor.

EDUCATION : 

Boğaziçi University , Faculty of Arts and Sciences , Sociology

WORKSHOP :

Boğaziçi University Alumni Association – Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği (BÜMED)

Nebula Atelier – Nebula Atölye

Atelier Venüs – Atölye Venüs